İnterpol trafından kırmızı bülten ile aranan Doğan Akhanlı' nın yakalnmasının ardından İspanya' yı arayan Almanya Dışişleri Bakanı olan Gabriel, Türkiye'ye iade edilmemesi yönünde emir verdi. Bu durumun üzerine Doğan Akhanlı ise dün 'şartlı tahliye' ile serbest bırakıldı.

DOĞAN AKHANLI NEDEN ARANIYORDU?

80' li yıllarda Türkiye Devrimci Komünist Partisi' ne (TDKP) üye olduğu sebebi ile hüküm giyen ve cezaevinden çıktıkmasının ardından 1989'da 1 kişinin öldüğü döviz bürosu soygununda yer aldığı için hakkında mahkemece verilen kararın Yargıtay tarafından bozulması ve ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi ile yargılanan Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bültenle İnterpol'de yakalama kararı verilmişti. İspanya' dabir kaç gün evvel tatilini yaptığı esnada Granada şehrinde kimlik kontrolü uygulamasına takıldı ve Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığı gerçeği açığa çıkınca emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN İSPANYA'YA "GERİVERMEYİN" TALİMATI...

İspanya, Doğan Akhanlı' yı milletlerarası yasa ve anlaşmalar bazında Türkiye' ye iade etmeye çalışırken, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel araya girerek geçtiğimiz Cumartesi akşamı İspanyol meslektaşı olan Alfonso Dastis ile telefon konuşması yaparak, Doğan Akhanlı' nın Türkiye' ye iade konusunda harekete geçti. Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, meslektaşı ile yaptığı görüşmede  görüşmede aynı zamanda vatandaşlık da verdikleri Akhanlı'nın Türkiye'ye iade edilmemesini ve Almanya'nın iade sürecine dahil edilmesini talep etti.