Almanya'da 2000 ve 2007 seneleri içerisinde 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılarda bulunmakla suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında bugün sunulması beklenen savcılık mütalaası, duruşmanın ertelenmesi sebebiyle sunulamadı.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesindeki 374. duruşmada, Federal Başsavcı Herbert Diemer esas hakkındaki mütalaayı sunmak istedi fakat savunma avukatlarının yaptığı itirazlar sebebiyle yarım kalan duruşma 25 Temmuz'a ertelendi.

Başsanık Beate Zschape'nin avukatları, Başsavcı Diemer'in sunumunun kayda alınmasını talep etti.

"MAALESEF İÇERİKTEN HİÇBİR ŞEY ÇIKMAYACAK"


Federal Savcı Diemer AA muhabirine verdiği demeçte, savcılık mütalaasının bitmesinin ardından müdahil avukatların dava ile alakalı mütalaalarının yapılacağını, en son savunmanın dinlenmesinin ardından davanın sonuçlanacağını kaydetti.

Müdahil avukatlardan Carsten İlius da mütalaadan çok fazla bir şey beklemediklerini kaydederek, şunları belirtti:

''Sanık Beate Zschaepe'nin ömür boyu ceza alacağını öngörüyoruz ancak ne yazık ki içerikten hiçbir şey çıkmayacak. Gizli servis muhbirlerinin belgeleri hakkında bir şey söylenmeyecek, itiraf edilmeyecek. O sebeple büyük beklentimiz yok bizim. Adil bir karar, bir noktaya kadar verilecek. Bir sürü belge ve delil dışarıda kaldı. Verilecek karar gerçekçi bir karar olmayacak ne yazık ki. Dava hakkında Almanya'da toplumsal bir tartışma yoktu, bu çok kötü bir şeydi.''

"HERŞEY AÇIĞA ÇIKSIN"


2009 senesinde Nürnberg şehrinde öldürülen ilk kurban Enver Şimşek'in eşi Adile Şimşek, adil bir karar çıkacağına inanmadığını, avukata belli dosyaların verilmediğini ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in davanın başında verdiği sözü tutmadığını belirten Şimşek, ''Merkel 'her şeyi açığa çıkaracağız' dedi. Neden sözünde durmuyor? Her şey açığa çıksın.'' dedi.