Almanya'nın doğusunda bulunan Chemnitz kentindeki bir Türk restoranına kimliği belirsiz kişilerce saldırı düzenlendi. Çarşamba'yı Perşembe'ye bağlayan gece düzenlenen saldırıya ilişkin ilgili makamlarca soruşturma başlatıldığı bildirildi. Perşembe günü konuyla ilgili açıklamada bulunan polis, saldırının ırkçı ve yabancı düşmanı bir nitelik taşımasının sonucunda olabileceğine vurgu yaptı. Polis, saldırı sonucunda kimsenin yaralanmadığını kaydetti.

GÖRGÜ TANIĞI 3 KİŞİYİ GÖRDÜ

Ayrıntılar şu şekilde; Restoranın bulunduğu apartmanın sakinleri, Perşembe sabaha karşı saat 2.20 civarında bir patlama sesi duyduklarını ve kısa süre sonra da restorandan duman çıktığını gözlemlediklerini aktardı. İtfaiyenin restoranda çıkan yangını kısa sürede kontrol altına aldığı belirtildi. Restoranın bulunduğu apartmanın 17 sakininin geçici olarak evlerini terk etmek zorunda kaldıkları ve Perşembe sabahı evlerine geri döndükleri bildirildi.

Kimliği belirsiz kişilerin restorana zorla girerek mekanı ateşe verdiği tahmin ediliyor. Görgü tanıkları, yangının başlamasından kısa süre sonra restorandan kaçan üç kişiyi gördüklerini söyledi.

YABANCILAR SIK SIK SALDIRIYA UĞRUYORLAR

Chemnitz kenti son aylarda birçok kez yabancı düşmanlığıyla ilgili olarak gündeme geldi. Kentte son dönemde göçmenlere ait birçok restorana saldırı düzenledi. En son Ekim ayı başında bir İran restoranının sahibi, kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğramış ve yaralanmıştı. Ağustos ayı sonunda da maskeli kişiler, aşırı sağcıların bir etkinliği sırasında, kentteki bir Yahudi restoranına saldırı düzenlemiş ve restoranın sahibini yaralamıştı.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.