Almanya'da gerçekleştirilen seçimlerde Angela Merkel üzüntü ve sevinci beraber yaşadı. Merkel'in partisinde, bundan önceki seçime oranla yüzde 8.6'lık oy kaybı görüldü.

Almanya'da yapılan seçimin en fazla kazanç sağlayanı ise aşırı sağcı AfD olarak görüldü. Seçimin ardından AfD lideri Alexander Gauland, ‘Merkel'i kovalamayı sürdüreceğiz’ açıklamasını yaptı.

ALMANYA YENİ BİR SEÇİME GİDEBİLİR

Almanya'nın seçim uzmanları, Hristiyan Birlik partileri ile Yeşiller ve Hür Demokratlar'ın özellikle enerji, ekonomi ve sosyal devlet meselelerinde hem fikir olarak anlaşmalarının çok zor olduğunu bundan dolayı yeni bir seçimin olabileceğini ifade ediyor.

Hür Demokratlar FDP'nin lideri Christian Lindner söz konusu partilerin anlaşabileceğini ve seçimlerin tekrarlanmasının Almanya için iyi olmayacağını söyledi.

MERKEL’İN 4. BAŞBAKALIĞI

Almanya’daki genel seçimin galibi Başbakan Angela Merkel’in önderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) oldu. Sandık çıkış anketine göre Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) yüzde 32,5 oy aldı.

Almanya’da bugün gerçekleştirilen genel seçimden sandık çıkış anketlerine göre Başbakan Angela Merkel’in liderliğinden Hristiyan Demokrat Parti (CDU) birinci çıktı.

Koalisyon hükümetinde yer alan CDU/CSU ile SPD 2013’de yapılan son seçimlere göre oy kaybetti.