Alınan karara göre Stuttgart’ta dizel motorlu eski araçlar sene başından itibaren trafiğe çıkamayacak.

MOTORLARIN YENİLENMESİ TALEBİ KABUL EDİLMEDİ


Mahkemenin kararı diğer şehirlerde de dizel araçların trafikten men edilmesinin yolunu açmış oldu. Fakat mahkeme kararın temyiz yolunu da açık bıraktı. Mahkeme, eyalet hükümetinin yasak yerine eski dizel motorlu araçlarda motorların yenilenmesi isteğini kabul etmedi.
İdari Mahkeme, eyaleti havanın temiz tutulması hususundaki planı yerine getiremediği, motorlarda yapılacak değişikliğin havada sağlığa zararlı nitrik oksit miktarını azaltamayacağı sonucuna vardı.

GEREKÇE İNSAN SAĞLIĞI


Edinilen bilgiye göre; mahkeme karar gerekçesinde, insan sağlığının korunmasının dizel sürücülerinin çıkarlarından evvela geldiğinin altını çizdi. Hükümetin hedeflenen temiz havaya ulaşmak için otomobil endüstrisini beklememesi gerektiğini belirten mahkeme, havadaki zehirli nitrik oksit miktarını azaltmak adına yasağın etkili olacağına hükmetti.

Alınan bu kararın ardından hava salınan ve insan sağlığını olumsuz etkileyen zararlı gazlarda da bir azalma olacak. Bu nedenle kararın özellikle sivil toplum kuruluşlarında ve çevrecilerde olumlu olarak karşılanması bekleniyor.

Uygulamanın yakın tarihte birçok ülkede de yürürlüğe girmesi öngörülüyor.