Berlin’de gerçekleştirilen "Açık Kapı Günü" çerçevesinde, vatandaşlarla bir araya gelen ve soruları cevaplayan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye ile ilişkilerde yaşanan meseleleri de değerlendirdi.

Alman hükümetinin Türkiye’ye karşı aldığı kararlara AB üyesi ülkelerden de destek istediğini belirten Gabriel, "Avrupa'da her ülke bizim gibi düşünmüyor. Bazı ülkeler, 'Bırakın geçmişte olduğu gibi Türkiye ile işbirliğine devam edelim' diyorlar. Biz bu konuda farklı düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

AB ÜYELİK MÜZAKERELERİ


Alman Dışişleri Bakanı, muhalefet partileri tarafından belirtilen, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerini nihayete erdirme çağrılarına ise karşı çıktı.

Zaten halihazırda müzakerelerin ilerlemediğini, bu sürece son verilmesinin ise Türkiye’de AB’yi savunan kesimlere hatalı bir mesaj olacağını aktaran Gabriel, AB’nin böyle bir adım atmasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı daha da güçlendireceğini öne sürdü.

Kendisinin Türk-Alman dostluğunu büyük bir hazine olarak gördüğünü belirten Gabriel, “Biz Türklere ve Türkiye'ye karşı değiliz. Tam aksine, bu ortak yanlarımızı içeren büyük hazinenin tekrardan etkili olabileceği zamanın gelmesini umuyoruz.” dedi.

TÜRKİYE'NİN NATO'DAKİ YERİ TARTIŞMA KONUSU DEĞİL


Vatandaşların sorularını cevaplarken, Türkiye’nin NATO üyeliği hususuna da değinen Gabriel, son dönemde yaşanan siyasi gerginliklere karşın, Türkiye’nin NATO ittifakındaki yerinin tartışma konusu olmadığını belirtti.

Gabriel, Türkiye’nin Batı’dan koparak daha fazla Rusya’ya yakınlaşmasını arzu etmediklerini sözlerine ekledi.