Berlin polisi tarafından yapılan açıklamada, eski bir tren istasyonundaki inşaat çalışmaları esnasında 2. Dünya Savaşı’ndan kalma 250 kilogram bomba bulunduğu aktarıldı.

Yapılan açıklamada, bombanın etkisiz hale getirilmesi için bombanın bulunduğu yerin 500 metre çevresinde yaşayan 10 bin kişinin bölgeden tahliye edileceği kaydedildi.

Sokak ve caddelerin trafiğe kapatılması çalışmalarının tamamlandığı ve insanların tahliye işlemine başlandığı ifade edilen açıklamada, tahliye işleminden etkilenenlerin Tempelhof-Schöneberg ilçesinin belediye binasında kalabileceği kaydedildi.

Almanya’da en son eylül başında Frankfurt kentinde 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bir bombanın bulunmasının ardından 60 binin üzerinde kişi tahliye edilmişti.

Almanya'da bulundu! 10 bin kişi tahliye ediliyor
 
 

Daha önce de buna benzer bir olay Selanik'te yaşanmış ve bomba imha edilmişti.

Selanik'in Kordelio semtindeki bir gaz istasyonunun arazisinde bulunan II. Dünya Savaşı'ndan kalma bombanın uzaklaştırılma hazırlıkları Sabah saat 06.00'da başladı. Bombanın bulunduğu yerden bin 900 metre çapında oturan 72 bin  belde sakini devlet otobüsleriyle önceden belirlenen yerlere nakledildi, ancak evlerini terk etmek istemeyen vatandaşlar da oldu. 30 bin metrelik kordonla çevrelenen bölge hırsızlık vakalarının önlenmesi için bin polis tarafından korundu. Saat 10.00'da 5 metre derinlikte bulunan bombayı uzaklaştırma işlemleri başlatıldı. Bomba öğleden sonra uzmanlar tarafından etkisiz hale getirildi, fakat bölgeden uzaklaştırılan vatandaşların evlerine dönmelerine henüz izin verilmiyor.  

BOMBA İNGİLİZLERE AİT ÇIKTI 

74 yıl toprak altında kalan bombanın hikâyesi kötü anıları da canlandırdı. Bomba Yunanistan'ı işgal eden Almanların "hatırası" değil, müttefikleri olan İngilizlerin ellerinden atılmıştı. Atina-Makedonya haber Ajansı'nın açıklamasına göre 1943 yılında İngiliz Hava Kuvvetleri Alman üslerini bombalamaya başlamıştı, ancak 5 Aralık 1943'te korkunç bir hata yüzünden yanlış yere fırlatılan bombalar 500 kişinin hayatına mal olmuştu.