Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Yannis Mouzalas, Yunanistan'ın Dublin Sözleşmesi kapsamında Almanya'dan kimi sığınmacıları geri alacağını belirtti.

Mouzalas, özel bir Yunan televizyon kanalına verdiği demeçte, sığınmacı yükünün kaldırılmasında zorlanıldığı için uygulaması durdurulan Dublin Sözleşmesi'ne dair değerlendirmelerde bulundu.

Almanya'dan sığınmacıların transferinin iyi niyet göstergesi olduğunu aktaran Mouzalas, "Dublin Sözleşmesi sembolik olarak uygulanacak. Yani sayılar oldukça düşük tutulacak. Gelecek aylarda birkaç yüz sığınmacı Yunanistan'a geri gönderilecek." sözlerini dile getirdi.

Yunanistan'da toplam 56 bin sığınmacı talebinin olduğu bilgisini paylaşan Mouzalas, ülkesinin böyle bir sığınmacı akınına karşı tecrübesinin bulunmadığını belirtti. Mouzalas bunun dışında AB ülkelerinin tekrardan yerleştirme programı çerçevesinde toplam 30 bin sığınmacıyı Yunanistan'dan aldığını aktardı.

Mouzalas, bu sığınmacıların bir kısmının ülkede kalacağına vurgu yaparak, "Onlarla geleceğe yürümek istiyoruz. Entegrasyon sürecine start verdik. Zor olacak ancak başaracağız." diye konuştu.

Dublin Sözleşmesi'ne göre sığınmacıların, iltica başvurularını ilk ayak bastıkları ülkede yapmaları gerekiyor. Almanya, bu uygulamayı Yunanistan için 2011 senesinde durdurmuştu. Yeni gelişmeler kapsamında 15 Mart'tan sonra Yunanistan üzerinden Almanya'ya gelen sığınmacıların geri gönderilmesi öngörülüyor.

AB Komisyonu, geçen aralık ayında üye ülkelerin aşama aşama söz konusu sığınmacıları Yunanistan'a geri göndermesi yönünde tavsiye kararı almıştı.