Almanya'da yarın gerçekleşecek olan seçimde 61,5 milyon seçmen yeni meclisi seçmek için sandık yolunu tutacak.

Almanya’da 19. defa düzenlenecek olan federal seçim için 16 şehirde ortalama 73 bin 500 sandık seçmenleri bekliyor olacak. Yaklaşık 650 bin çalışan bu seçimde çalışacak.

Ülke içinde yapılacak olan ve 42 partinin birbirleri ile yarışacağı seçime katılan 4 bin 828 aday içerisinde 92 Türk kökenli aday bulunuyor. 720 bin Türk kökenli seçmen de söz konusu seçimde oy kullanacak.

MERKEL’DEN TÜRKÇE AFİŞ

Almanya’da seçime saatler kala siyasi partiler propaganda çalışmalarının bitişine doğru son kozlarını oynuyor. Hristiyan Demokrat Parti lideri ve Başbakan Angela Merkel'de o kozu Türkler üzerinden kullanmaya çalışıyor.

Seçimler için kuvvetli bir unsur olan Almanya'da yaşayan Türklerin gönlünü kazanmak için Başbakan Merkel "Oyunuzu Hristiyan Demokrat Partisi(CDU)'ya vemek için sebepler" yazan ve tamamı Türkçe metinden oluşan broşürler hazırlatarak Türk vatandaşların adreslerine postaladı.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı yerlere de afiş olarak astırılan metinde "daha iyi bir maaş ve iş için, bütün çocuklarımızın için en iyi eğitim, kimsenin köken ve kimliğine bakmadan, ailelere daha fazla saygı" başlıkları ile neden CDU'nun seçilmesi gerektiği yazılmış.