Körfez’de çıkan diplomatik kriz hususunda Katar’ın yanında yer aldıklarını ifade eden Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, bölge ülke arasındaki ilişkilerin niteliğindeki değişimi “Trumplaşma” olarak tanımladı.

Almanya’da iktisat konulu yayın faaliyetinde bulunan Handelsblatt adlı gazetede açıklamaları bulunan Sosyal Demokrat Parti milletvekili ve Dış İşleri Bakanı Gabriel, Körfez ülkelerinin iki gün önce diplomatik ilişkilerin sonlandırılması neticesinde bu ülkenin ciddi bir şekilde izolasyona tabi tutulduğunu vurguladı.

BÖLGE ÜLKELERİNİN “TRUMPLAŞMASI”

Deutsche Welle’de çıkan habere göre Katar’a yönelik alınan kararların bölge ülkelerinin her birini etkileyeceği, bölgedeki diğer krizlerle birleşerek daha da derinleşeceğini belirterek bu gelişmeleri bölge ülkelerinin “Trumplaşması” olarak niteledi.

Son olarak Gabriel, ülkeler arasındaki krizin ilerlemesinin bölgedeki endişeleri artıracağını dile getirdi.

"TRUMP ORTADOĞU CAHİLİ"

Alman Bakan ABD Başkanı Trump’ı eleştirerek, Ortadoğu’da politikasının bütünüyle hatalı olduğu yönünde eleştiri sundu. Gabriel, Körfez krallıklarının silahlandırılmasının büyük bir hata olduğu ve bölgedeki ülkelerin silahlanma yönelimlerini tetikleyeceğini dile getirdi.

Silah ticaretini eleştirmesinin ardından Gabriel, Arap ülkeleri arasında diyalogun tesis edilmesi gerektiğini dile getirdi. Nihayetinde, Suudiler’in bu denli sert tepki vermelerinin sebeplerinin öğrenileceğini ifade etti.