Uzun seneler boyunca FETÖ’nün Almanya’daki üniversiteliler teşkilatlanmasında görev alan Celal Fındık, “40 milyon euroluk projenin, 5,3 milyon eurosu Almanya hükümetinin ve sivil toplum kuruluşlarının yardımıyla toplandı” ifadesini kullandı.

Son zamanlarda terör örgütlerinin sığınma yeri konumunda olan Almanya’da, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) para, basın, yargı, asker sorumluları rahatça örgütün etkinliklerini yönlendiriyor. Yıllarca FETÖ’nün Almanya’daki üniversiteliler teşkilatlanmasında görev alan Forum Dialog İnstitute Koordinatörü Celal Fındık, Huffington Post adlı siteye yaptığı röportaj ile Almanya’nın, FETÖ ilişkisi sayesinde ülkedeki Müslümanları nasıl yönlendirmek istediğini ortaya koydu.

FETÖ’CÜLERİN ‘BERLİN EVİ’ PROJESİ

Celal Fındık, yaptığı röportajda Berlin Evi (House of One) isminde bir cami projesi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Projenin Müslüman, Yahudi ve Hristiyanların bir araya gelebileceği ve ibadetlerini gerçekleştirebileceği  bir yer olacağını ifade eden Fındık, röportajda bu proje ile tarih yazacaklarını ve 2011 senesinden bu yana bu proje üzerinde çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

BAKANLIKTAN 3,5 MİLYON

Fındık’ın Berlin Evi projesinin, 40 milyon euroluk bir proje olduğunu söylüyor. Fındık, 5,3 milyon euroyu Almanya hükümetinin ve sivil toplum kuruluşlarının katkısıyla topladıklarını belirtiyor. Fındık, Almanya Çevre Bakanlığı’nın projeye 3,5 milyon euro destek verdiğini de açıkladı.

Fındık, röportajında ‘Berlin Evi’ projesi için Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) ile de görüşme yaptıklarını fakat ikna edemediklerini anlatıyor. Bu açıklama ile DİTİB’in “Yahudi ve Hristiyanlarla ortak proje içinde olmaya yanaşmayan bir cemaat” olduğu görüntüsü çiziyor. Bu açıklamalarla FETÖ’nün, Almanya’da ekonomik ve siyasi destek ile geliştirildiği, üst kademelerce muhatap alındığını ortaya koyuyor. FETÖ’nün bu proje ile DİTİB’i itibarsızlaştırmya ve gençleri DİTİB’ten uzaklaştırmaya çalıştığını vurguluyor.