Almanya Dışişleri Bakanı olan Sigmar Gabriel' in Bild gazetesine söylemiş olduğu beyanlarda, Türkiye' ye seyahatler ile alakalı ifadelerinin gazetede "Gabriel tüm Almanları Türkiye' ye seyahat konusunda uyardı" başlıklı bir haberin yer alması ve halka bu şekilde lanse ettirilmesinden sonra Almanya Dışişleri Bakanlığı' ndan bir açıklama geldi.

Bakanlıktan cuma günü yapılan beyanda, gazetede paylaşılan röportajın ardından vatandaşlardan gelen soruların arttığı ifade edilerek, Türkiye' ye seyahatler konusunda resmi bir uyarının şu aşamada söz konusu olmadığı ifade etti. Alman Dışişleri Bakanlığı, insan hakları aktivisti ve bilişim danışmanı olan Alman vatandaşı Peter Steudtner' in Temmuz ayında MİT' in düzenlediği casusluk operasyonundan sonra İstanbul Büyükada'da gözaltına alınıp tutuklanmasının ardından, Türkiye' ye dönük"seyahat bilgileri" nde yer alan uyarıları sertleştirmiş, fakat resmi "seyahat uyarısı" yapmamıştı.

"HERKESİN KENDİSİNE KALMIŞ BİR KARAR"

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Bakan Gabriel' in Bild gazetesine vermiş olduğu röportajda "uyarı" kelimesini kullanmadığını belirterek, "Şu an Türkiye' ye seyahat edip etmemek her vatandaşın kendisine kalmış bir konudur" dedi. Sözcü, Türkiye' ye dönük bir seyahat uyarısı planının bulunmadığını da belirterek, "seyahat bilgileri"ndeki sertleştirilen uyarıların sürekli güncellendiğini kaydetti.