Alman askeri birlikleri teröre karşı uluslararası savaşa desteğini sunmak için Ürdün’ü kendine üs olarak seçti. Ürdün NATO üyesi olan bir devlet değil ve ülke içerisinde Batılı kriterlere uygun bir demokrasi modeli geçerli değil. Peki Alman askeri birliklerini Ürdün'deki geleceği ne olacak?

BATI'NIN MAKBUL HÜKÜMDARI

Ürdün Kralı İkinci Abdullah, Batılıların memnun kaldığı, makbul karşıladığı tarzda bir yönetici. Askeri alandaki eğitimini İngiltere’de yapmış, Oxford ve Washington’da yüksek tahsil yapmış. Onun yönetiminde Ürdün, Ortadoğu’daki belirleyici kırılma anlarında uzlaşma zemini tesis etme maharetine Batılılar tarafından güvenilen ve tercih edilen bir politikacı olarak koltuğunda bulundu. 1999 senesinde babasının ölümü sonrasında tahta geçtiğinde Batı’nın doğal müttefiki addeliyordu.

Ürdün NATO üyesi bir devlet değil. Fakat Kral İkinci Abdullah yönetiminde 2001 senesinde ABD ile serbest ticaret anlaşması, 2002’de de AB ile müşterek iş yürütme anlaşması imzalamıştı. Ürdün ABD‘nin NATO haricindeki en mühim ortaklarından biri durumunda.

Alman hükümeti Alman askeri birliklerinin Ürdün'deki üste bulunmalarına izin veren tasarıyı Meclise sunmuş ve oylama sonrası aynı yönde karar çıkmıştı. Federal Meclis 21 Haziran'da El Azrak üssüne aktarılma meselesini tartışacak. Fakat bu hususta bir problem oluşması tahminlerden uzak görülüyor.