Almanya'da artık seçime yalnızca sayılı günler kaldı. 1 haftalık bir zaman dilimi içerisinde sınırlı propaganda olanağı bulacak olan adayların dilinde halen Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan var.

Sosyal Demokrat Parti(SPD)'nin Başbakan adayı Martin Schulz Türkiye ile ilişkilere ilişkin açıklamalar yaparak , "Bize şantaj yapılmasına izin veremeyiz" ifadelerini kullandı.

"MÜZAKERELER DURSUN"


Türkiye ile ilişkiler ve Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakereleri ile alakalı açıklamalar yapan Schulz, müzakerelerin kesilmesi şeklindeki görüşünü tekrarladı.

Schulz, "AB'ye üye olması halinde uyması gereken temel ilkeleri her gün çiğneyen biriyle müzakereleri sürdürmenin bir manası yok. AB bir hukuk birliği, temel ilkelere, temel haklara dayanıyor. Söz konusu temel haklardan biri düşünce özgürlüğü, gazetecilerin devletin baskısı altında kalmadan çalışabilme özgürlüğü. Bu haklar Türkiye'de sistematik olarak çiğneniyor. Böyle bir ülke AB'ye üye olamaz" dedi.

"DİZ ÇÖKMEYECEĞİM"


Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarına istinaden "Tüm diplomatik kanalları kullandık, bütün diplomatik yolları denedik" diyen Schulz "İki seçeneğimiz mevcut, ya onları çıkaramayacağız ve Erdoğan politikalarına devam edecek ve AB ile müzakereleri sürdürecek ya da onları çıkaramayacağız ancak tam da bu nedenle müzakereleri sonlandıracağız" şeklinde konuştu.

Schulz bunun dışında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB ile Türkiye arasındaki mülteci mutabakatını iptal etme ihtimaline dair olarak ise "Erdoğan'ın önünde diz çökmeye niyetim yok. Bize şantaj yapılmasına izin veremeyiz" dedi.

TEK SEÇİM VAADİ: TÜRKİYE


Almanya'da yaklaşık bir buçuk aydır süren seçim çalışmalarının ana maddeleri Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu. İki mesele üzerinden popülist saldırılar ile oy toplamaya çalışan liderler başa gelmeleri durumunda Alman halkına ne vereceğini söyleyen seçim vaadi dahi yapmadı.
Bu durumu en son farkeden SPD lideri Martin Schulz, Angela Merkel'e 3 Eylül tarihinde gerçekleştirilen TV münazarasını yenileme çağrısında bulunmuş, ancak olumsuz cevap almıştı.