G-20 Zirvesi için Hamburg'a hareket edecek olan Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti ile alakalı Almanya'dan yeni bir açıklama yapıldı.

ALMANYA'DA ERDOĞAN RAHATSIZLIĞI


Alman yetkililer, Erdoğan'ın Türkiye'ye bağlı diplomatik temsilciliklerde açıklama yapmasının ardından bu konuşmanın video mesajı aracılığı ile yayınlanmasının da uygun olmayacağını belirtti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Şefir verdiği demeçte, “Almanya adına bir kez daha belirtmek istiyorum ki bu tarz faaliyetler için çok önceden Dışişleri Bakanlığı'na istekte bulunulması gerekirdi" dedi.

ALMAN SÖZCÜ: VİDEO YAYINI YASAK KAPSAMINDA


Sözcü, başkonsoloslukta yapılacak konuşmanın ardından video mesajı ile faaliyetlerde yayınlanmasının da yasak dahilinde olduğunu ifade etti.

Alman Hükümeti, Erdoğan'ın Almanya'da yaşayan Türklere hitaben bir konuşma yapma isteğini kabul etmemiş, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel de böyle bir faaliyetin Türkiye ile yaşanan gerginlikler sebebiyle "uygun olmadığını" belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gittiği çoğu Avrupa ülkesinde bu tarz sorunlar çıkartılması, Avrupa'nın Erdoğan korkusunu bir kez daha gözler önüne sermiş oluyor. Fakat Reis-i Cumhur bu sorunun da üstesinden gelecektir.