Almanya'da parlamento seçimlerinde artık son viraja girildi. Seçime iki hafta kala sürekli diline Türkiye'yi dolayan Alman siyasetçilere sert tepki Türkiye'den geldi. Dışişleri Bakanlığı Türk vatandaşların Almanya'ya gitmemesi hususunda seyahat uyarısında bulundu.

SOSYLA DEMOKRAT SCHULZ KÖPÜRDÜ


Alman hükümeti, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Almanya'ya karşı yayınladığı seyahat uyarısıyla alakalı henüz açıklama yapmazken, Sosyal Demokrat Parti lideri Martin Schulz açıklamaya sert tepki gösterdi.
Sosyal Demokrat Parti (SPD) başbakan adayı Martin Schulz, Ankara'yı seyahat uyarısı sebebiyle "Ankara'daki hükümet ölçüyü kaçırıyor. Almanya ve Türkiye arasındaki bağlar Ankara'nın sistematik bir şekilde yürütmeye çalıştığı gibi olmamalıdır" yönünde konuştu.

"TÜRKİYE ALMANYA'YI AŞAĞILIYOR"


Başbakan adayı Schulz durumun mevcut haliyle sürmesi halinde "Almanya, Türkiye'den aşağılamayı kabul edecek bir ülke değildir" ifadelerine yer verdi. SPD lideri, Türkiye'nin kabul edilemez ve tehlikeli bir şekilde, uluslararası ilişkilerin ve Avrupa'nın tüm ilkelerinden uzaklaştığını belirtirken, Türk hükümetini bu yolu bırakıp yapıcı işbirliğine dönmeye çağırdı.


TERÖRİSTLERİN AVRUPA'DAKİ YUVASI: ALMANYA


15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün ardından herşey alenen ortaya çıktı. Çeşitli bahanelerle geçmişte Almanya'da yuvalanan teröristlerin iadesini yapmayan Berlin yönetimi, 15 temmuzdan sonra da açık bir biçimde başta kaçak vatan hainlerinden Zekeriya Öz olmak üzere çok sayıda teröristi ülkelerinde barındırıyor, besleyip himaye ediyor.

Türkiye'nin, içinde ajanlık etkinliklerinde bulunan bir takım gazeteci kılıklı kişileri gözaltına almasına sinirlenen Almanya krizi bu noktaya çıkartmış hatta Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı dillerine dolayarak potansiyel oyları kendilerine çevirmeye çalışmışlardı.