Alman yayın organlarında geçtiği üzere, Almanya’nın silah ihracatı bir evvelki seneye nazaran 2016 senesinde düşüşte. Söz konusu raporun bugün Bakanlar Kurulu'nun gündemine gelmesi bekleniyor.

Bild gazetesi ve Almanya'nın en mühim iktisat içerikli yayınlarından Handelsblatt'ın bir önceki senenin Silah İhracatı Raporu'na ilişkin verdikleri bilgilerde geçtiği üzere, federal hükümet 2016 senesinde 6 milyar 850 milyon euro değerinde müdafaa teçhizatı ihracatı için lisans sundu. Bu da 2015 senesine kıyasla 1 milyar 10 milyon euroluk bir inişe denk geliyor. Federal hükümet 2015 senesinde 7 milyar 860 milyon euro miktarında müdafaa malzemeleri ihracatı için lisans sağlamıştı. 2016 Silah İhracatı Raporu'nun Çarşamba günü Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilmesi bekleniyor.

RAKAMLARDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Almanya'nın silah ihracatı 2017 senesinde de azalmaya devam ediyor. Handelsblatt gazetesinin bugün Bakanlar Kurulu‘nda tasdik edilmesi düşünülen 2017 senesinin Silah İhracatı Ara Raporundan hareketle sunduğu bilgilerde geçtiği üzere, federal hükümet güz mevsiminde 2 milyar 420 milyon euro tutarında lisans verdi. Federal hükümet bir önceki senenin aynı diliminde ise 3 milyar 300 bin euro kıymetindeki silah ihracatına izin sunmuştu. Bu da takriben bir milyar euroluk bir inişe karşılık geliyor.