Alman milletvekillerinin Konya'daki NATO üssünü ziyaret edeceği açıklandı.

Federal Meclisten gerçekleştirilen açıklamada, Sosyal Demokrat Partili (SPD) Wolfgang Hellmich liderliğindeki 7 kişilik Federal Meclis Savunma Komisyonu üyesinin Konya’daki NATO üssüne ziyarette bulunacağı kaydedildi.

Yapılan bildiride, milletvekillerinin 17 Temmuz'da Türkiye'ye gideceği ifade edildi.

Heyette mecliste yer alan tüm partilere üye milletvekillerinin bulunduğuna vurgu yapılan açıklamada, heyetin "AWACS-Programının" durumuna dair bilgi edineceği, üste bulunan NATO bünyesinde görev yapan askerlerlerle ve görev şartlarıyla alakalı görüşeceği aktarıldı.

Konya'daki NATO üssünde, terör örgütü DEAŞ ile mücadelede görev yapan AWACS erken ikaz ve gözlem uçaklarında 20 ila 30 arasında Alman askeri bulunuyor.

İNCİRLİK'TEN ÇEKİLMİŞLERDİ


Hükümette yer alan Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve Sosyal Demokrat Partinin (SPD), Alman askerlerinin İncirlik’ten giderek Al-Azrak üssüne yerleşmesi şeklinde verdiği önerge 85’e karşı 461 oyla onaylandı. Toplam 569 milletvekilinin yer aldığı oylamaya 23 milletvekili çekimser oyu verdi.

ASKERLER ÜRDÜN'E KONUŞLANACAK

Koalisyon ortağı Alman Sosyal Demokrat Parti SPD’nin savunma siyaseti uzmanı Rainer Arnold, meclis toplantısından önce güvenlik komisyonunda yaptığı bildirimde Alman askerlerinin İncirlik'ten sonra yerleşeceği Ürdün'deki Muvaffak Salti Hava Üssü'nün de hem yeri hem de Ürdün iktidarı ile mevcut olan sağlıklı diyaloğu sebebi ile "harika bir tercih" olduğunu belirtti.

Arnold, Ürdün'deki hava üssünde hâlihazırda değişik ülkelerden çok fazla NATO askerinin yer aldığı ve Alman askerlerinin geçici olarak Belçika ve Hollandalı askerlerin koğuşlarında kalabileceğini ifade etti.