Dışişleri Bakanlığı, "Die Welt adlı gazetede yazılanlar doğru değil; NATO Zirvesi’nin İstanbul’da yapılmasına karşıt alınmış bir karar alınmış değildir” denilerek söz konusu haber yalanlandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü görevini yürüten Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, "Die Welt adlı gazetede belirtilenin aksine, NATO Zirvesi’nin İstanbul’da düzenlenmesine karşıt bir durum söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

Müftüoğlu, meseleye dair konuşmasında, Alman “Die Welt” gazetesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO’nun 2016 yılındaki Varşova zirvesinde gelecek buluşma için sunduğu zirve davetinin Fransa, Almanya, Hollanda ve Danimarka gibi ülkeler tarafından reddedildiğinin ifade edilmesinin şaşkınlık uyandırıcı olduğunu dile getirdi.

NATO İÇERİSİNDE TÜRKİYE KARŞITI BİR ÜLKELER GRUBU YOK

NATO Genel Sekteri tarafından da belirtildiği gibi, Brüksel’deki buluşmada 2018 senesinde bir toplantı yapılması kararı alındığını hatırlatan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Müftüoğlu, bu toplantının yerinin ve zamanının ileri bir tarihte tespit edileceğini ifade etti.

Müftüoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Brüksel buluşmasında, geçmiş NATO zirvelerinde ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile aralarındaki diyaloglarda bu hususta görüş açıkladığını vurguladı ve Türkiye’nin Brüksel’deki buluşma sonrasındaki ilk toplantılardan birisine İstanbul’un merkez alınmasına hazır olunduğunun açıklandığını ifade etti.

Sözlerine devam eden Müftüoğlu, " bu sebeple Die Welt gazetesinde yazanlar doğru değildir, NATO Zirvesi’nin İstanbul’da yapılmasına muhalif bir ülkeler grubu olduğu haberi yalandır ve mesnetsiz bir çarpıtmadır” şeklinde açıklamada bulundu.