Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasına (Brexit) dair AB ile İngiltere arasında kararlaştırılan görüşmelerin tespit edilen zamanda gerçekleştirileceğini öngördüğünü ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brandenburg eyaletinin Meseberg beldesinde sunduğu ifadelerde, İngiltere Başbakanı Theresa May'in uzlaşma hususunda planlanan takvime riayet edileceğine dair görüşlerini anımsatarak, AB'nin görüşmelere hazır bulunduğunu ifade etti.

"Uzlaşma görüşmelerimizi yapacağımızı düşünüyorum" şeklinde görüş belirten Merkel, konuşmalar sırasında yakın ilişkilerimizi sürdüreceğimizden eminim, fakat AB'deki başka 27 devletin beraberliğinin kuvvetlendirileceğini ve bu devletlerin faydalarının gözetileceğini ifade etti.

Merkel, İngiltere'nin ileride AB'den çıkıp çıkmayacağına ilişkin dedikodular hakkında yorum yapmak istemediğini ifade ederek, İngiliz milletinin aldığı karara saygı duyulmasının gerektiğini dile getirdi.

"İNGİLİZLERE AB HEP AÇIKTIR"

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise kulislerde bahsi geçen söylemlere dair, "Avrupa'nın İngiltere’ye kapısı daima açık" ifadesini kullandı.

Kapıyı yeniden açma hususundaki düşüncenin İngiliz meclisinin ve halkının duruşuna bağlı olduğunun altını çizen Gabriel, harici ve emniyet siyasetlerinde İngiltere’nin Avrupa adına yeri doldurulamaz bir konumu bulunduğunu ifade etti ve bu sebeple AB ile yakın ilişkilerinin sürdürülmesinin çok gerekli olduğunu dile getirdi.