ALMANLAR İNCİRLİK'TEN ÇEKİLİYOR


Hükümette yer alan Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ve Sosyal Demokrat Partinin (SPD), Alman askerlerinin İncirlik’ten giderek Al-Azrak üssüne yerleşmesi şeklinde verdiği önerge 85’e karşı 461 oyla onaylandı. Toplam 569 milletvekilinin yer aldığı oylamaya 23 milletvekili çekimser oyu verdi.

ASKERLER ÜRDÜN'E KONUŞLANACAK

Koalisyon ortağı Alman Sosyal Demokrat Parti SPD’nin savunma siyaseti uzmanı Rainer Arnold, meclis toplantısından önce güvenlik komisyonunda yaptığı bildirimde Alman askerlerinin İncirlik'ten sonra yerleşeceği Ürdün'deki Muvaffak Salti Hava Üssü'nün de hem yeri hem de Ürdün iktidarı ile mevcut olan sağlıklı diyaloğu sebebi ile "harika bir tercih" olduğunu belirtti.

Arnold, Ürdün'deki hava üssünde hâlihazırda değişik ülkelerden çok fazla NATO askerinin yer aldığı ve Alman askerlerinin geçici olarak Belçika ve Hollandalı askerlerin koğuşlarında kalabileceğini ifade etti.

"İLİŞKİLER EN DÜŞÜK SEVİYEYE DÜŞTÜ"


Oylamadan önce konuşan SPD milletvekili Niels Annen, Alman askerlerinin İncirlikten ayrılmasının doğru ve geç kalınmış bir karar olduğunu ifade ederek, askerlerin İncirlik’ten ayrılmasıyla Almanya-Türkiye bağlantıalrının geçici olarak en alt dereceye indiğinin altını çizdi.

Annen, Alman-Türk ilişkilerinin simgesi olarak askerlerin İncirlikte kalması adına Almanya’nın çaba sarf ettiğini söyleyerek, Alman hükümetinin uzlaşma yolu bulmaya çalıştığını, fakat bunun da kabul edilmediğini ifade etti.