Aliya İzetbegoviç

Aliya İzetbegoviç vefatının 17. yıl dönümünde başta Bosna Hersek ve Türkiye'de olmak üzere bir çok yerde anıldı. Peki, Aliya İzetbegoviç kimdir? Aliya İzetbegoviç boyu kaç, kilosu kaç ve aslen nereli? Aliya İzetbegoviç eşi kimdir? İşte yanıtı...

Aliya İzetbegoviç'in vefat etmesinin üzerinden 17 yıl geçti. Bosna Hersek ve Türkiye'de anılan Aliya İzetbegoviç'in hayatı da internet kullanıcıları tarafından merak edilip araştırılıyor.Peki, Aliya İzetbegoviç kimdir? Aliya İzetbegoviç boyu kaç, kilosu kaç ve aslen nereli? Aliya İzetbegoviç eşi kimdir? sorularının yanıtı haberimizin detayında...

ALİYA İZETBEGOVİÇ KİMDİR?

Aliya İzzetbegoviç 1925 senesinde Bosna Hersek'in Bosanski Samac şehrinde doğdu. Bilge Kral İkinci Dünya Savaşı boyunca faşist ideolojiye ardından da komünist rejim ve uygulamalarına karşı çıktı.

"Genç Müslümanlar" isimli öğrencilerden oluşan teşkilatın kurucuları arasında olan İzetbegoviç 1946 ve1983'te iikez tutuklandı.

Bosna Hersek'in en güçlü partisi konumunda olan Demokratik Eylem Partisi'ni (SDA), 1990'da kuran İzetbegoviç, Bosna'da 1992-1995'teki savaşta halkına önderlik etti. 1995'te imzalanan ve sabaşı bitiren Dayton antlaşması ile halkına ulslararası arenada tanınan bir devlet bıraktı.

Sağlık sorunları sebebiyle 2000 senesinde Devlet Başkanlığı Konseyi'ndeki görevinden ayrılan İzetbegoviç 19 Ekim 2003 yılında saray bosnada vefat etti.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR