Aleksey Navalni Taburcu Oluyor. Şimdi Putin Düşünsün

Rus muhalif Aleksey Navalni'nin 32 gündür tedavi gördüğü Berlin'deki Charite Hastanesi'nden taburcu edildiği açıklandı.

Aleksey Navalni Taburcu Oluyor. Şimdi Putin Düşünsün

Berlin'deki Charite Hastanesi, Noviçok adlı kimyasal bir madde ile zehirlendiği tespit edilen 44 yaşındaki Rus muhalif Aleksey Navalni'nin taburcu edildiğini duyurdu.

Hastaneden bu sabah yapılan açıklamada, Navalni'nin Salı günü hastaneden ayrıldığı belirtildi. Navalni'nin akut tıbbi tedavisi sonlandırılacak kadar iyileştiğini ifade eden hastane, tedaviye katılan doktorların Navalni'nin şimdiye kadar elde edilen veriler temelinde tam olarak iyileşmesini mümkün gördüğünü de vurguladı.

Ancak hastanenin açıklamasında bu ağır zehirlenme olayının olası uzun vadeli sonuçlarıyla ilgili bundan sonraki sürecin takip edilerek değerlendirileceğine dikkat çekildi.

4 gün yoğun bakımda tutulduğuna ve yoğun bakım sonrası durumunun iyiye gittiğine işaret edilen açıklamada, Navalni'nin nereye gittiği konusunda bilgi verilmedi, ancak bundan sonraki sağlık durumu ile ilgili açıklamaların Navalni'nin eşi tarafından yapılacağı vurgulandı.

Navalni iyileşmeye başladığını hafta sonu Instagram hesabından paylaştığı fotoğraflarla duyurmuştu. Paylaşımlarında hastane doktorlarına teşekkür eden Navalni, kısa bir süre öncesine kadar kimseyi tanıyamadığını, konuşamadığını ve kelimeleri seçemediğini yazmıştı.

RUSYA - ALMANYA GERGİNLİĞİ TIRMANIYOR

20 Ağustos'ta Sibirya'nın Tomsk kentinden Moskova'ya uçarken birden bire  rahatsızlanmış ve uçak Omsk kentine acil iniş yapmıştı. Burada tedavi altına alınan Navalni, 22 Ağustos'ta tedavisinin devamı için Almanya'ya getirilmişti. Haftalarca suni komada tutulan Navalni'nin Almanya'da yapılan tahliller sonrası Noviçok adlı maddeyle zehirlendiği anlaşılmıştı. 

Navalni'nin, kimyasal bir sinir gazı olan Noviçok'la zehirlendiğinin şüpheye yer kalmayacak şekilde tespit edildiğini açıklamıştı. Bu zehirli maddenin 1970'li yıllarda dönemin Sovyetler Birliği'ndeki bilim insanları tarafından geliştirildiği biliniyor.

Navalni'nin iyileşip taburcu olmasından sonra gözler Rus Lider Putin'e çevrildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR