Akdeniz' de Libya açıklarında en az 126 illegal göçmeni taşıyan bir bottan haber gelmediğini ifade etti.
Uluslararası Göç Örgütünden (IOM) gelen açıklamalar doğrultusunda, Libya açıklarında seyir halindeki bir botun kaybolduğu ifade edildi.

MOTORUNUN ÇALINMASI NETİCESİ BATMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Yapılan açıklamalar doğrultusunda, en az 126 kişi taşıyan botun, motorunun insan kaçakçıları tarafından kaçırılması sonucu battığından endişe edildiği ifade edildi. Uluslararası Göç Örgütü Sözcüsü Flavio Di Giacomo ise resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile, söz konusu botun battığı bilgisine ulaştıklarını teyit etti.

Libyalı balıkçıların botun batmasından sonra kurtarılan 4 kişiyi Akdeniz açıklarında bin dolayında yasa dışı göçmeni taşıyan gemiye teslim ettiğini belirten Di Giacomo, daha sonra bu göçmenlerin İtalya'nın Palermo limanına getirildiğini ifade etti.

Flavio Di Giacomo, "Kurtulan görgü tanıkları, göçmenlerin yolculuk ettiği bota yanaşan insan tacirlerinin botun motorunu zorla aldıklarını beyan etti. Tanıklar, 126 kişiyi taşıyan botun daha sonra su almaya başlayarak battığını aktardı. Söz konusu olayı başka teknedeki tanıklar da teyit etti." ifadelerini kullandı.