Libya ve İtalya arasında kalan düzensiz göç yolundaki fazla sayıdaki göçmen, İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde eş güdümlü gerçekleştirilen harekatlarda kurtarılıyor.

Akdeniz’in ortasında yaşanan can pazarında insanların hayatını kaybetmemesi adına uğraşan ve muhacirlerin uydu telefonlarıyla arayıp yardım istedikleri yer İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın Roma’daki karargahı, Yabancı Basın Derneğine yorumlarda bulundu. Gazetecilere dönük tur esnasında, orta Akdeniz’de hala aktif olarak işleyen düzensiz göçün kontrol edilmeye çalışıldığı operasyon merkezi gezdirildi ve merkezin işleyişine ilişkin bilgiler bildirildi.

Sahil Güvenlik Komutanı Amiral Vincenzo Melone, düzensiz göç konusu hakkında başında bulunduğu organizasyonun üzerine düşen vazifeyi yerine getirdiği ve bu sebeple gururlu olduğunu ifade etti.

MELON'UN YAPTIĞI AÇIKLAMA

"Bu problemi sadece insan odaklı bir yaklaşım belirlersek çözebiliriz. İnsanı merkeze koymamız gerekir. Bu çözüm yolunu uygularsak uygulama da kolaylaşır. Dünya buraya çok uzak ve burada ne kadar ciddi şeyler dönüyor bilinmiyor. Bu benim acı feryadım." diye belirtti.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in İtalya’ nın Akdeniz’ de göçmenleri kurtararak, Avrupa’ nın onurunu kurtardığını söylediğini anımsatan Melone, "Göç hadisesinde burada çok büyük sayılardan bahsediyoruz. Malesef ki, bu bir trajedi. İtalya bunu tek başına yapamaz. Bu daha üst düzeyde yönetilmesi gereken bir mesele. Birleşmiş Milletler konuya dahil olarak bir fark yaratabilir. Karada bir müdahale şart. Libya’daki geçiş noktalarında birtakım önlemler alınabilir." diye bildirdi.