Afrika Birliği ve Afrika'nın Kalkınması İçin Yeni Ortaklık (NEPAD) örgütü tarafından oluşturulan ve Afrika’da 2015 ve 2016'da gerçekleştirilen çalışmalardan elde edilen sonuçları barındıran açlıkla alakalı rapor, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da yapılan basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

Afrika'daki beş ülkede açlık düzeyinin alarm verici seviyede olduğuna dikkat çekilen raporda, 28 Afrika ülkesinin ciddi seviyede açlık çektiği, Etiyopya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti ve Nijerya’daki 5 yaşından küçük çocukların yüzde 50’sinden fazlasının normalden kısa ya da zayıf olduğu aktarıldı.

"BESLENME, ULUSAL ÖNCELİK HALİNE GETİRİLMELİ"


Kıtada sadece Fas, Tunus ve Cezayir'in açlık seviyesinin düşük olduğu belirtildi.

NEPAD Başkanı İbrahim Mayaki, verdiği demeçte, çocuklardaki gelişimin azlığı sorunun acil biçimde çözülmesi gerektiğine vurgu yaparak “Beslenme, ulusal öncelik haline getirilmeli.” ifadelerini kullandı.

Mayaki bunun dışında tarım ve sağlık sektörlerinin bu sorunların çözümü adına birlikte çalışması gerektiğinin altını çizdi.

AVRUPA SESSİZ KALMAYA DEVAM EDİYOR

Avrupa ise bu duruma kayıtsız kalmaya devam ediyor. Zamanında sömürü devleti olarak kullandıkları bu halkları şimdi açlığa mahkum ediyorlar. Üzerlerinden milyarlarca dolar kazandıkları bu insanlar bir su bulmaya muhtaç hale getirildi