Güney Sudan’ın kuzey bölgesinde bulunan Gogrial eyaletinde yaşayan kabileler arasında çatışma çıktı. 38 kişi hayatını yitirirken, 35 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Gogrial Vali Yardımcısı görevinde bulunan Agoth Mel, ülkenin kuzey bölgesinde bulunan eyalette Güney Sudan’ın en kalabalık topluluğunu oluşturan Dinkalara bağlı Apuk ve Aguok kabilelerinin arasında çıkan çatışma olayında en 38 kişinin hayatını kaybettiği ve 35 kişinin de olaylar sonucu yaralandığı ifade ediliyor.

Başlıca çatışma nedenleri sınır anlaşmazlığı ve ortak arazi ve su paylaşımına dayandığını ifade eden Mel, her iki topluluğun birbirlerinden öc alma peşinde olduğunu ifade etti.

2016’DAN BERİ 50 BİN ÖLÜ, MİLYONLARCA MÜLTECİ

Öte yandan Mel, yaşanan çatışmaların ülke içerisindeki istikrarsızlığı derinleştirdiği ve toplu katliamların ülkedeki barış ortamını geri döndürülemez biçimde zedelediğini dile getirerek sivillerin elinde bulundurdukları silahların tehlikeli boyutlarda olduğunu vurguladı.

Sudan’dan ayrılıp bağımsızlığını açıklayan Güney Sudan, Cumhurbaşkanı’nın Başbakan’ı hakkındaki darbe girişiminde bulunduğu iddiası sonrasında görevden almış, bu karar neticesinde ülkede iç savaş tetiklenmişti. 50 bin kişi hayatını kaybederken, milyonlarca insan mülteci durumuna düşmüştü.