Afrika'da Kovid-19 Ölümlerinde Diyabet Çok Etkili

Kovid-19’un dünya genelinde yarım milyarın üstünde kişiye enfekte olduğu bilinmekte, Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklamad,a Afrika’da yeni tip koronavirüs ölümlerinin yüzde 18’inin diyabet hastalarında görüldüğünü belirtti

Afrika'da Kovid-19 Ölümlerinde Diyabet Çok Etkili

Afrika'da Kovid-19 Ölümlerinde Diyabet Çok Etkili

Yeni tip koronavirüs salgını devam ederken, dünya genelinde 53 milyonu aşkın kişinin virüsle enfekte olduğu ve 1 milyon 300 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre Afrika’da hayatını Kovid-19 nedeniyle kaybedenlerin diyabet hastası olduğu duyuruldu. 

DSÖ Afrika Direktörü olan Matshidiso Moeti, 14 Kasım Diyabet Günü adına yaptığı konuşmada, ‘Afrika'da birçok kişinin diyabet olup olmadığı bilinmiyor. Diyabet olan kişiler Kovid-19'a yakalanırsa iki katı daha fazla etkileniyor.’ cümlelerine yer verdi. Afrika'da gerçekleşen Kovid-19 ölümlerinin yaklaşık olarak yüzde 18'inini  diyabeti olan kişilerde olduğunu bildiren Moeti, Afrika’daki diyabet hastalık oranının artışta olduğunu ve bu sebeple erken teşhisin çok önemli olduğunu aktardı.

Afrika genelinde Kovid-19 vakaları 1 milyon 946 bini geçerken pandemi kaynaklı ölümler 46 bini geçti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR