Afganistan'ın başkenti Kabil'de 23 devletin iştirakiyle Uluslararası ''Kabil Barışı'' konferansı organizasyonu yapıldı.
ABD’nin yanı sıra İran, Türkiye ve Pakistan’ın da hazır bulunduğu konferansta toplamda 23 ülkenin temsilcileri bir arada bulundu. Konferans Kabil’deki son saldırıda hayatlarını kaybeden insanların onuruna saygı duruşuyla başlatıldı.

Açılış Devlet Başkanı Eşref Gani’nin sözleriyle yapılırken, Başkan Gani Afgan hükümetinin teröre karşı savaş hususunda atacağı adımların kararlılıkla sürdürüleceğini dile getirdi.

PAKİSTAN’IN KARARSIZ TAVRINA ELEŞTİRİ

Son yirmi yıldır terörizmin uluslararası alanda yaygınlaştığını ifade eden Gani, bu hususta küresel çapta mücadele edilmesi lazım gelmesine rağmen yeterli işbirliği şartlarının sağlanmadığını ifade etti.
Taliban’a çağrı yapan Gani, “Taliban, hükümetle arasında barış sağlama amacını güdüyorsa ofis açmalarına izin veririz; ama bu onların son fırsatı olur.” İfadelerini kullandı.

Afganistan’ın barış koşullarının tesisi için elinden geleni yaptığı fakat tüm uğraşlara karşın yeterince destek bulamadıklarını vurgulayan Gani, Pakistan hükümetinin bu husustaki politikasının açık olmadığını ifade etti.

Gani, tüm muhalif topluluklarla uzlaşı adına diyaloga açık olduklarını dile getirdi. Öte yandan tüm komşularıyla iyi ilişkiler kurmayı, ekonomik ve siyasi açıdan bölgede işbirliğinin olmasını hedeflediklerini dile getiren Gani, tüm bölge ülkelerine diyalog çağrısında bulundu.