Afganistan’ın Tahar şehrindeki Chah Aab bölgesinde yer alan medreseye kimliği belirsiz kişiler tarafından silahlı saldırı gerçekleştirildi. İlk tespitlere göre 10 kişinin yaşamını yitirdiği, 20 kişinin yaralandığı aktarıldı. Yetkililer olayla alakalı soruşturma başlatıldığını açıkladı.
Diğer taraftan Afganistan’da terör örgütü DEAŞ ve Taliban militan grubunun yaptığı kanlı eylemler nedeniyle istikrarlı politika uygulanamamaktadır. Bunun dışında ABD önderliğindeki koalisyon tarafından desteklenen Afgan Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçleri, ülke genelinde terörle mücadele için ortak operasyonlar yapılmaktadır.

DAHA ÖNCE CAMİYE SALDIRDILAR

Afganistan'ın Herat kentinde, bir camide meydana gelen patlamada, ilk bilgilere göre 20 kişi öldü.


Herat kentindeki Jawadya Camii'nin girişinde meydana gelen patlamada, en az 20 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Güvenlik yetkilileri, patlamanın bombalı araç saldırısı sonucu olduğunu, ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe duyulduğunu söyledi.

Daha önce de camiler hedef alınmıştı.

Afganistan medyasından alınan bilgiye göre Kabilin Daşt-i-Arçi kentindeki Al Zahra Camisi mutfağında canlı bombanın üzerinde bulunan bombayı patlatması sonucu, bir grup terörist camiye girmeye çalıştı.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü yerel saatle 21.00 civarında meydana gelen saldırıda ikisi polis çok kişinin yaralandığını ifade ederken, 15 kişinin öldüğü belirtildi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü camiye girmeye çalışan saldırganların durdurulduğunu açıkladı.