Afganistan medyasından alınan bilgiye göre Kabilin Daşt-i-Arçi kentindeki Al Zahra Camisi mutfağında canlı bombanın üzerinde bulunan bombayı patlatması sonucu, bir grup terörist camiye girmeye çalıştı.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü yerel saatle 21.00 civarında meydana gelen saldırıda ikisi polis çok kişinin yaralandığını ifade ederken, 15 kişinin öldüğü belirtildi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü camiye girmeye çalışan saldırganların durdurulduğunu açıkladı.

DAHA ÖNCE'DE YAŞANMIŞTI

Afganistan’ın Başkenti Kabil’de Operation Mercy isimli İsveçli sivil toplum örgütüne yönelik yapılan saldırıda bir Afgan güvenlik görevlisiyle bir Alman sağlık görevlisi hayatlarını kaybettiler.

Patlamanın ardından Alman bir yetkiliyle yapılan görüşmede, ABD ve NATO'daki partnerlerinin Afganistan'a daha fazla asker gönderme istekleri konusunda ne düşündüklerinin bölgedeki tansiyonu belirleyici nitelikte olduğu öğreniliyor. Alman yetkili, "Başka yönde bir gelişme olmazsa, bunun ülkeye bir yararı olabilir mi?” şeklinde görüş bildirirdi.

NATO GİTSİN BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GELSİN

 Afgan bir görevli, "en mühim husus biz Afganlar’ın birlik şeklinde hareket etmemiz ve hükümetimiz konusunda kavgaya düşmektense artık ülkemizi yönetilebilir kılmamız.” dedi. Ayrıca NATO kuvvetlerinin başarısız olduğunu, Birleşmiş Milletler’e ait güçlere ihtiyaç duyulduğunu ekledi. Uluslararası toplumdan beklentinin güvenlik ve eğitim konularında öncelik kazandığından bahsetti.

“AKŞAM EVE DÖNEBİLİR MİYİZ BİLMİYORUZ”

Başkent Kabil’de hiçbir Afgan vatandaşının güvenlik içerisinde yaşamadığı vurgulanıyor. Yapılan bir sokak röportajında bir Afgan, "bir sonraki gün evden çıkarken akşam eve canlı olarak gelip gelemeyeceğimizden emin değiliz ama buraları da terk edemeyiz” şeklinde görüş belirtti.

Alman yetkili görüşlerine ek olarak, bu sene 16. Yılına girecek olan Afganistan işgalinin sonucunda barış ve güvenlik gereksinimlerinin karşılanamadığının altını çizdi.