Afganistan'ın Herat kentinde, bir camide meydana gelen patlamada, ilk bilgilere göre 20 kişi öldü.


Herat kentindeki Jawadya Camii'nin girişinde meydana gelen patlamada, en az 20 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Güvenlik yetkilileri, patlamanın bombalı araç saldırısı sonucu olduğunu, ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe duyulduğunu söyledi.

Daha önce de camiler hedef alınmıştı.

Afganistan medyasından alınan bilgiye göre Kabilin Daşt-i-Arçi kentindeki Al Zahra Camisi mutfağında canlı bombanın üzerinde bulunan bombayı patlatması sonucu, bir grup terörist camiye girmeye çalıştı.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü yerel saatle 21.00 civarında meydana gelen saldırıda ikisi polis çok kişinin yaralandığını ifade ederken, 15 kişinin öldüğü belirtildi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü camiye girmeye çalışan saldırganların durdurulduğunu açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Afganistan’ın Başkenti Kabil’de Operation Mercy isimli İsveçli sivil toplum örgütüne yönelik yapılan saldırıda bir Afgan güvenlik görevlisiyle bir Alman sağlık görevlisi hayatlarını kaybettiler.

Patlamanın ardından Alman bir yetkiliyle yapılan görüşmede, ABD ve NATO'daki partnerlerinin Afganistan'a daha fazla asker gönderme istekleri konusunda ne düşündüklerinin bölgedeki tansiyonu belirleyici nitelikte olduğu öğreniliyor. Alman yetkili, "Başka yönde bir gelişme olmazsa, bunun ülkeye bir yararı olabilir mi?” şeklinde görüş bildirirdi.