Afganistan'da 28 Eylül'de Düzenlenen Seçimin Sonuçları Hala Belli Değil

Afganistan'da birçok kez ertelenerek 28 Eylül'de gerçekleştirilen cumhurbaşkanı seçiminin sonuçları hala belli değil.

Afganistan'da 28 Eylül'de Düzenlenen Seçimin Sonuçları Hala Belli Değil

Afganistan'da Taliban ve DEAŞ'ın tehditleri altında 2 kez ertelendikten sonra düşük katılımla 28 Eylül'de gerçekleştirilen cumhurbaşkanı seçimlerinin sonuçlarının açıklanması da erteleniyor.

Ülkede 20 Nisan'da planlanan cumhurbaşkanı seçimi, iki kez ertelenerek 28 Eylül'de yapılmıştı. 19 Ekim'de açıklanacağı duyurulan seçim sonuçlarının hala açıklanmaması ülkede belirsizliği artırıyor.

Kayıtlı 9 milyon 600 bin seçmenin bulunduğu ülkede, katılımın çok düşük olduğu seçim sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ise hala belirsizliğini koruyor.

Bağımsız Seçim Komisyonu, 3 bin 736 seçim sandığında 2 milyon 196 bin 463 seçmenin oy kullandığını bildirmişti.

TARTIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Zorlu şartlar altında gerçekleşen seçime hile karıştırıldığı iddiasıyla adaylar arasında tartışmalar sürüyor.

Favori gösterilen adaylardan mevcut İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah, seçime hile karıştırıldığını ve gerçek oyların geçerli sayılmasını istediklerini belirtmişti.

Benzeri açıklamaları diğer cumhurbaşkanı adayları Gülbeddin Hikmetyar, Rahmatullah Nabil ve Hakim Tursan da yapmış, seçime hile karıştığını öne sürmüştü.

Mevcut Cumhurbaşkanı Eşref Gani dışındaki diğer adaylar, bağımsız seçim komisyonunu seçime hile karıştırmakla suçluyor.

Adaylar, seçim komisyonunun, kimlik tarama sisteminde kaydı bulunmayan 300 bin oyu geçerli saydığını öne sürerken, seçim komisyonu ise söz konusu iddiaları reddediyor.

OYLARIN YENİDEN SAYILMASI

Bağımsız Seçim Komisyonu, yaklaşık iki hafta önce sürpriz bir karar alarak oyların yeniden sayımına başlamış ve bu adım, adayların tepkisine yol açmıştı.

Ülke genelinde 27 vilayette oyların yeniden sayım işlemi tamamlanırken, 7 vilayette ise cumhurbaşkanı adayı Abdullah Abdullah taraftarları protesto yaparak oyların yeniden sayılmasına engel olmuştu.

Seçim Komisyonu, oyların yeniden sayılması tamamlanmadığı sürece seçim sonuçlarının açıklanmayacağını bildirdi.

2014'te yapılan cumhurbaşkanı seçiminde de hile karıştırıldığı iddiasıyla seçim sonuçları açıklanmamış ve dönemin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin girişimiyle mevcut Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve İcra Kurulu Başkanı Abdullah Abdullah arasında devlet kurumlarının paylaşılması neticesinde milli birlik hükümeti kurulmuştu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri-->