Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanı Jeff Sessions, ülkesindeki seçimlere Rus müdahalesi iddiasına ilişkin gerçekleştirilen Rusya incelemesi çerçevesinde Senato İstihbarat Komitesi’ne bilgi sundu. Sessions, Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile birkaç defa buluştuğuna yönelik iddiaları reddetmeyip doğruladı, fakat gerçekleştirilen buluşmaların başkanlık seçimlerle alakasının bulunmadığını dile getirdi: “Müsaadenizle şu meselede açık açık konuşalım ve durumu düzgünce anlayalım, Birleşik Devletler’de yapılan hiçbir bir seçimde karışıklık çıkarmayla alakalı hiçbir Rus veya yabancı bir görevliyle aramda gizli bir buluşma söz konusu değildir. Ayrıca bu konu dışında, Trump kampanya grubuyla ilgili herhangi bir kişiyle bu hususta bir sözleşmem, vaadim bulunduğu sözleri de abesle iştigaldir” şeklinde açıklamalarında bulundu.

BAKAN İDDİALARI YALANLADI

Rus görevlilerle gizli anlaşma sağladığına ilişkin suçlamaları kabul etmeyen Sessions, FBI Direktörü James Comey’nin işinden edilmesiyle alakalı durum ise “teşkilatın yeni bir silkelenmeye gereksinim duyduğu bir gerçekti” şeklindeki düşüncelerini ifade etti.

Donald Trump’ın seçim zamanındaki etkinlerini düzenleyen grup, Rus görevlilerle kanuni olmayan buluşmalar ayarlayarak, başkanlık oylamasına hile karıştırılmasına uygun şartların yerine getirilmesine sebep olmakla itham ediliyor.