Çin'in, Kuzey Kore ile ABD arasında yaşanan gerilimde, saldırıyı yapan ilk tarafın Pyongyang olması halinde "tarafsız" kalacağı, ilk hamleyi Washington'un veya Güney Kore'nin yapması halinde ise "Kuzey Kore'de rejim değişikliğine izin vermeyeceği" aktarıldı.

Çin Komünist Partisi'nin resmi yayın organı Global Times'ta çıkan köşe yazısında, ABD ve Kuzey Koreli yetkililerin açıklamalarının, Kore yarımadasında tansiyonun artarak süreceği sinyalleri verdiği kaydedildi.

'AÇIK BİR ŞEKİLDE...'

Pekin idaresinin, Pyongyang ve Washington'a yaptığı duyurulara rağmen, gerilimin arttığı değerlendirmesi yapılan yazıda, "Çin, eğer bölgede kendi çıkarlarına zarar veren olursa buna sıkı bir şekilde yanıt vereceğini tüm taraflara açık bir şekilde aktarmalıdır." ifadesi kullanıldı.

'İLK SALDIRIYI ABD YAPARSA...'

Yazıda, "Eğer ilk Kuzey Kore, balistik füzelerle ABD topraklarını hedef alır da Washington buna misilleme yaparsa, Pekin yönetimi tarafsız durumunu koruyacaktır. Eğer ABD ve Güney Kore, ilk ateş açan taraf olur da Kore yarımadasında rejim değişikliğine kalkar, bölgedeki siyasi yapıyı değiştirmeye girişirse Çin, buna izin vermeyecektir." ifadeleri yer aldı.

Çin'in, Kore yarımadasında nükleer faaliyetlere de savaşa da karşı olduğu vurgulanırken, Pekin'in, çıkarlarının bulunduğu bölgede istikrarı bozacak her türlü eylemin karşısında olacağı kaydedildi.