Avrupa Birliği' nin (AB), Kuzey Kore' ye nükleer ve balistik füze denemeleri yapma sebebi ile uygulamakta olduğu yaptırımları genişlettiği ifade etti.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GÜVENLİK KONSEYİ BU KARARI ALDI

Avrupa Birliği  Konseyi, nükleer ve balistik füze denemesi yapan Kuzey Kore' ye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından alınan kararlar ile ortak olarak yaptırımların genişletildiğini bildirdi. Bu bağlamda Kuzey Kore' ye uygulanan kısıtlayıcı önlemler kapsamında 9 kişi ve 4 şirket daha uluslar üzeri bir yapıya sahip olan Avrupa Birliği' nin kısıtlayıcı listesine eklendi. Böylelikle Birliğin yaptırım listesinde mal varlıkları durdurulmuş ve vize yasağı getirilmiş BM kararı ile uyumlu 50 şirket ve 62 kişi bulunuyor. Bu duruma ek olarak  Avrupa Birliği' nin kendi listesinde Kuzey Kore' den 41 kişi ve 7 şirkete de yaptırım uygulanmakta.

İLK OLARAK 2006 SENESİNDE BAŞLANMIŞTI

Avrupa Birliği Konseyi, BMGK alınan kararlar dışında Kuzey Kore' ye başka kısıtlamalar da uygulamak için çalışmalar sürdürüdüğünü ifade etti. Avrupa Birliğ' nin Kuzey Kore' ye dönük yaptığı ilk yaptırımlar 2006 senesinde başlamıştı. Ülke ile  silah ticareti ve Kuzey Kore' nin nükleer ve balistik füze teknolojisi üretmesine katkı sağlayabilecek ürün, hizmet ve teknolojilerin sağlanması tamamen yasaklanmıştı.