Şu ana dek en az 5 kişinin hayatını kaybetmesine ve binlerce ABD' li vatandaşın evsiz kalmasına yol açan kasırganın, ülke ekonomisine maliyetinin artmasından korkuluyor.

Doğal afetlerin etkilerini araşltırmakta olan "Enki Research" ismindeki bir araştıma şirketinin tahminlerine göre, Harvey Kasırgası' nın maliyeti ilk anda 30 milyar doları aşabilir. Yatırım bankası Imperial Capital' in sigorta analisti olan David Havens de toplam kaybın 100 milyar dolara ulaşabileceği ve hattageçebileceğini düşünmekte.

PETROL ÜRETİM KAPASİTESİ 2,2 MİLYON VARİL AZALDI

Ülkenin enerji merkezi Teksas' ı vuran Harvey Kasırgası' nın petrol rafinerilerine verdiği zararın derecesinin, ekonomik kayıp için büyük önem arz ettiği ifade ediliyor. Standard and Poor's Global'in verilerine dayanarak, rafinerilerin devre dışı kalması sebebi ile ülkenin günlük üretim kapasitesi 2,2 milyon varil azaldı.

Harvey Kasırgası sebebi ile kapanan tesisler arasında Exxon Mobil' in ABD' nin en büyük ikinci rafinerisi olma özelliğini taşıyan Baytown tesisleri de bulunmakta idi. Uzmanlar, kasırganın bölgedeki petrol rafinerilerinin geçici olarak kapanmasına yol açması dolayısıyla enerji fiyatlarını kısa vadede yükseltebileceğine işaret ediyor.