Beşar Esed'i destekleyen silahlı bir ittifak, Esed rejimine birliklerine yapılan Amerikan hava saldırıları durmazsa, gözettikleri itidali bir yana bırakarak, ülkedeki Amerikan askeri hedeflerini vuracaklarını açıkladı.

İRAN DESTEKLİ Şİİ MİLİSLER

Bu tehditle, ABD ile Suriye'nin güney doğusundaki Irak sınırında etkili olan İran tarafından desteklenen Şii milisler arasındaki gerilimde artış göze çarpıyor. ABD, salı günü bölgede kendi askerlerine ve ABD'nin desteklediği diğer birliklere karşı tehdit oluşturan İran yanlısı kuvvetlere yönelik hava saldırıları yaptığını beyan etmişti.

Esed yanlısı ittifakın açıklaması, "Suriye'ye müttefik güçlerin harekat merkezi komutanı" imzasını taşıyor. Duyurunun dağıtımını Esed'e askeri destek veren Lübnanlı Şii Hizbullah terör örgütü gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada, "Amerika iyi bilmelidir ki Suriye, Suriye Arap Ordusu ve müttefiklerinin kanı ucuz değildir ve onların Suriye'deki mevzilerini vurma yeteneği gerektiğinde mevcuttur" denildi.

Suriye'nin müttefiklerinin şimdiye dek ses çıkartmamş olmalarının bir zayıflık belirtisi olmadığını bildiren beyanda, bu duruma başka çözümler bulunması için başvurulan itidalin işareti olduğu vurgulandı.

"Eğer Amerika işi daha ileri boyuta götürür ve kırmızı çizgileri geçerse bunun (itidalin) sonu gelecektir."
ABD, güney Suriye'deki güçleri için bir tehdit unsuru olarak gördüğü İran destekli militanlara yönelik salı günü bulunduğu saldırının bir eşini ise Mayıs 18’de yapmıştı.

ABD TARAFINDAN UYARI GELDİ

Beyaz Saray’dan gelen bildiriler doğrultusunda ABD son zamanlarda farkl gruplara ikazlarda bulunarak, güneydeki At Taft kasabası çevresinde Amerikan özel kuvvetleri ve ABD destekli savaşçıların barındığı bir garnizondan uzak durmalarını istemektedir.