ABD'nin Suriye'deki Yeri Değişiyor!

Barış Pınarı Harekatı kapsamında Suriye'de konuşlandığı üslerin yarısından fazlasını tahliye eden ABD ordusu, bazı üslerine yeniden dönerken, askeri varlığını petrol sahalarının olduğu bölgelerde sağlamlaştırıyor.

ABD'nin Suriye'deki Yeri Değişiyor!

Barış Pınarı Harekatı kapsamında Suriye'de konuşlandığı üslerin yarısından fazlasını tahliye eden ABD ordusu, bazı üslerine yeniden dönerken, askeri varlığını petrol sahalarının olduğu bölgelerde sağlamlaştırıyor.

ABD, Suriye'de 2011'de başlayan iç savaşa terör örgütü DEAŞ'a yönelik hava saldırılarıyla Eylül 2014'te katıldı.

Yükselen DEAŞ tehdidi karşısında ABD ordusu, terör örgütü YPG/PKK'yı kara gücü olarak konumlandırdı. Terör örgütüne silah desteğinin yanı sıra havadan da destek sağlayan ABD güçleri, YPG/PKK'nın işgal ettiği bölgelerde üs ve askeri noktalar kurarak sahada varlık gösterdi.

ABD, 2015'ten itibaren üs ve askeri noktalar kurma faaliyetini hızlandırdı. Bahsi geçen üs ve askeri noktalarda bulundurduğu özel birlikler ve ekipmanla YPG/PKK'ya DEAŞ karşıtı operasyonlarında destek veren ABD, terör örgütüne de koruma önlemleri alınmalı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, önceki yıl "Suriye'deki askeri varlığını çekmek istediğini" açıklamasına rağmen Washington, bu ülkedeki askeri varlığını devam ettirdi.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri