Amerika Birleşik Devletleri, Ankara' nın tüm uyarı ve itirazlarına hiçe sayarakterör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'ye silah vermeyi sürdürüyor. Ancak Telafer'de bu kez çok daha çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı. Bir diğer terör örgütü olan DEAŞ'ın Amerikan silahlarını kullandığı tespit edildi.

TELAFER OPERASYONUYLA ORTAYA ÇIKTI

Fotoğraflar şubat ayında çekildi. Amerikan uçakları Telafer'e paraşütle içi silah dolu kasalar bıraktı. O kasalardan çıkan füzeler DEAŞ'ın eline geçti. Amerika o dönem bölgedeki Irak askerleri ve Haşdi Şabi militanları tarafından termal kameralarla görüntülenen silah ikmali iddiasını örtbas etmişti. Ancak Telafer operasyonu sırasında Irak ordusu DEAŞ'lı bir grup teröristi yakaladı, yapılan baskında ABD yapımı Javelin füzeleri bulundu.

Amerika daha önce 22 Şubat 2017' de Irak' a bağlı olan Telafer' de Amerika Birleşik Devletleri uçaklarından atılan paraşütlerin ucunda silah dolu kutular ile terör gruplarına destek vermişti. ABD’ nin Telafer’ de DEAŞ üyesi teröristlerinin mevzilerine yaptığı silah ikmali, bölgedeki Irak askerleri ve Haşdi Şabi militanlarının termal kameraları ile görüntülenmişti.

İDDİA ÖRT BAS EDİLMİŞTİ...

Amerika Birleşik Devletleri o sene bu iddiayı ört bas etti. Fakat geçtiğimiz günlerde Telafer operasyonu başladı. Harekat esnasında Irak askerleri bir grup DEAŞ üyesi teröristi ele geçirdi, Düzenlenen harekatta ABD yapımı Javelin füzeleri ele geçirildi. "Tank Katili" olarak bilinen ısı güdümlü Javelin füzelerinin eli kanlı terör grubu olan DEAŞ üyesi teröristlerin elinde ne işi vardı? Bu sualin yanıtını bulmak aslında çok basit. O füzeler Şubat ayında ikmali yapılan silahlardandı.