SUUDİ ARABİSTAN VE BAE DETAY PAYLAŞMADI


Katar'a karşı yürütülen ambargonun 5 Haziran'da başladığını ifade eden Nauert, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin, savlarının ayrıntılarını henüz kamuoyu ile paylaşmadığına vurgu yaptı.

"ŞAŞIRMIŞ DURUMDAYIZ"


Nauert, "Ambargoyu yürütmeye iki haftadan fazla bir süre önce başladılar. Körfez ülkelerinin Katar için savlarının ayrıntılarını daha kamuoyu ile paylaşmamasına karşı şaşırmış haldeyiz." sözlerini sarfetti.

"ŞÜPHELER ARTIYOR"


Bu olay karşısında ABD'nin hissettiği endişeyi aktaran Sözcü, "Bu zaman dilimi uzadıkça Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yaptıkları karşısında şüpheler fazlalaşıyor." şeklinde konuştu.

"SORUN TERÖR MÜ"


Sözcü, "Bu noktada basit bir sualle karşı karşıyayız: Atılan adımlar hakikaten Katar'ın terörizmi desteklediği şeklindeki iddiaların neticesi miydi, yoksa Körfez ülkeleri arasında uzun süreden beri var olan problemlerle mi alakalıydı?" dedi.

KATAR KRİZİ


Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da Katar'la bütün siyasi bağlarını kopardıklarını açıklamıştı. Ülkelerinin hava sahasını Katar'ın erişimine kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 2 gün içerisinde ülkelerini terk etmelerini talep etmişti. Suudi Arabistan, bunun dışında Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.