Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyareti sırasında Washington Büyükelçiliği önünde toplanan PKK'lı grubun Türk vatandaşlara sözlü ve fiili saldırıda bulunmuştu. Yaşanan olaylara tepki gösteren Türk vatandaşlar da kaçmaya çalışan PKK'lı teröristlere meydan dayağı atmıştı.

ABD'de Cumhuriyetçi Parti üyesi senatörler Ted Cruz, Marco Rubio ve Tom Cotton, yaptıkları açıklamada Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği rezidansı önünde yaşanan olaylar sebebiyle Türk hükümetinin özür dilemesi gerektiği söylediler.

ABD basınına yansıyan haberlere göre, söz konusu üç senatör tarafından yapılan aıklamada, "Washington'daki Türkiye Büyükelçiliği'nin önünde yaşanan olayları kınıyoruz" ifadesi kullanıldı. Açıklamanın devamında, herhangi bir Türk yetkilinin olayları karışması durumunda Türk hükümetinin özür dilemesi gerektiği ifade edildi. Açıklamanın altına imza atan Texas Senatörü Ted Cruz ve Florida Senatörü Marco Rubio, başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olmak için yarışmıştı.

VATANDAŞLARDAN SEVGİ GÖSTERİSİ VARDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın toplana grubun yanına giderek sevgi gösterisinde bulunmak için toplanan Türk vatandaşlar ile kısa bir süre sohbet etti ve Cumhurbaşkanı ile fotoğraf çektirmek için birbirleriyle yarıştı.