Uzaydaki en yaşlı kadın astronot unvanına sahip ABD'li Peggy Whitson, yeni bir rekora imza atarak, uzayda en uzun süre yürüyüş yapan kadın astronot oldu.

57 yaşındaki astronot Whitson, bugün kariyerinin 8. uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi ve Sunita Williams'a ait olan 50 saat 40 dakikalık uzay yürüyüşü rekorunu geliştirdi.

Geçen yıl Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki en yaşlı kadın astronot ünvanını alan Whitson, 8 seferde toplam 59 saatlik uzay yürüyüşü yaptı.

Williams, 9 Aralık 2006-22 Haziran 2007 ile 14 Temmuz-18 Kasım 2012 tarihleri arasında yaptığı uzay seyahatlerinde toplam 7 uzay yürüyüşü gerçekleştirmişti.

Uzayda Gerçekleştirilen Deneyde Türkler de Yer Aldı

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Alfa Manyetik Spektrometresi (AMS) Kolaborasyonu tarafından açıklanan karanlık maddenin izinin arayan deneyde, ODTÜ'den Doç. Dr. Bilge Demirköz'ün liderliğindeki bir Türk fizikçi ekibi de yer aldı.

ODTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge Demirköz yaptığı açıklamada, AMS olarak adlandırılan 7 ton ağırlığındaki dedektörün, Mayıs 2011'de Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) monte edilerek faaliyete geçtiğini, AMS'in elde ettiği verilerle ilk kez evrendeki en büyük sırlardan birini keşfetmeye biraz daha yaklaşıldığını söyledi.

Demirköz, AMS'teki dedektörlerin bugüne kadar 90 milyardan fazla kozmik ışın verisi topladığını aktardı.

ODTÜ'nün de içinde bulunduğu AMS deneyinden elde edilen bilim dünyasında heyecan yaratan sonuçların dün CERN'de açıklandığını bildiren Demirköz, AMS deneylerine 15 ülkeden birçok üniversite ve araştırma merkezinin katıldığını, Türkiye'den ise kendisinin liderliğindeki ekibin deneyde yer aldığını bildirdi.

Kaynak: Habertürk