ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, yaklaşık bir buçuk yıldır Kuzey Kore'de hapse atılan ABD'li üniversite talebesi Otto Warmbier'ın hapisten çıkarıldığını ilan etti.

22 yaşındaki Virginia Üniversitesi talebesi ABD vatandaşı Otto Warmbier, evvelki sene turist olarak gittiği Kuzey Kore'de hapse atılmıştı. Warmbier, duruşma sırasında bir otelin duvarında asılı halde bulunan propaganda afişini çaldığını açıklamış, yaptığı bu davranış 15 sene müddetince hapishanede kürek cürmüne uygun görülmüştü.

BİR BUÇUK SENE SONRA SALIVERİLDİ

Ayrıca Warmbier'in ailesi çocuklarının bir senedir komada bulunduğunu ilan etti. Aile 2016 yılının Mart ayında gerçekleşen mahkemenin ardından çocuklarına rejim tarafından uyku ilacı zerk edildiği ve Warmbier'in bir daha gözlerini açamadığını ifade etti. Kuzey Koreli görevliler ise Warmbier'in hapse atılmasının ardından botulizm hastalığına kapıldığını ifade etmişlerdi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Warmbier'in sıhhatine dair bir açıklamada bulunmazken, üniversite talebesinin gün içerisinde ABD'nin Cincinnati kentindeki yuvasına kavuşacağını duyurdu.

Warmbier'in serbest kalmasının, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'un yakın arkadaşı olarak tanınan NBA oyuncusu Dennis Rodman'ın Kuzey Kore’ye gelişi esnasında vuku bulması üzerinde duruluyor.