ABD Dışişleri Bakanlığı' nın Demokrasi, İnsan Hakları ve Emek Bürosu, 2016 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu'nu paylaştı.

"DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA HIRİSTİYANLAR GÖZALTINA ALINDI" AÇIKLAMASI...

ABD Dışişleri' nin hazırlattığı rapor doğrultusunda, Türkiye' nin 15 Temmuz darbe teşebbüsü ile bağlantı olduğunu belirlediği, milletlerarası Sivil Toplum Kuruluşları' lara bağlı olarak çalıştığı iddiası ile casusluk eylemlerinde bulunduğu tespit edilen şahısların tutuklanması, hristiyan kesimler ile alakalı kişilerin de gözaltına alınması başlığı ile yayınlandı.

Hazırlanan sözde raporda gözaltına alınanları masum biri gibi gösterilerek, sadece hristiyan cemaat, cemiyletlerin temsilcisi gibi anılırken, Türkiye' nin ketum, sert ve baskıcı bir tutum ile hristiyanlara zulmettiği anlatılmaya çalışılmakta.

"LOZAN BARIŞ ANLAŞMASI'NIN KORUMAYA ALDIĞI HAKAR KISITLANIYOR"

Türkiye ile alakalı ilginç "saptamaların" bulunduğu raporda Lozan maddesi de atlanmadan rapora dahil edilmiş. Daha evvel Lozan hususunda hiç bir yorumu olmayan ABD, yayınladığı bu raporda Şii/ Sünni hususunu kaşıyarak yeni bir tartışma zemini oluşturmaya çalışmakta.

TILLERSON: HÜKÜMETLER, DİN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ TERÖRÜ VE ŞİDDETİ BESLER

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, husus ile alakalı olarak yapmış olduğu yazılı beyanda, "Dini özgürlükleri destekliyoruz, Hükümetlerin bu hakkı korumada başarılı olamamalarının nedeni ise, istikrarsızlığı, terörü ve şiddeti besler." şeklinde yorumda bulundu.