Brüksel’deki AB Büyükelçilerinin senelik konferansında konuşma yapan Juncker “Türkiye dev adımlarla Avrupa’dan uzaklaşıyor” dedi ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı AB ile bağın kopuşunun sorumluluğunu Avrupalılara yüklemeye çalışmakla itham etti.

Türkiye ile üyelik müzakerelerinin bitirilip bitirilmemesi gerektiği sorusunun sorulduğunu kaydeden Juncker, şu esnada Ankara ile zaten müzakere yapılmadığını anımsattı.

"AB'NİN ÜZERİNE YIKMAK İSTİYOR"

“Erdoğan’ın, Avrupa’nın müzakereleri bitirmek istediğini söylemesini istediğinden şüpheleniyorum” şeklinde konuşan AB Komisyonu Başkanı, Erdoğan’ın bu sayede “tüm sorumluluğu Türkiye yerine AB’nin üzerine yıkmak istediğini” belirtti.

“Bu numaraya kanılmaması” yönünde ikazda bulunan Juncker, “Türkiye’nin AB üyeliğini imkansız kılan” etkenin “Erdoğan sistemi” olduğunun Türkler tarafından anlaşılması gerektiğini kaydetti.

MÜZAKERELER DONDURULSUN AÇIKLAMASI

Avrupa, Türkiye' nin iç sorunlarına karışarak yalnızlaştırmaya çalışmakta. Geçtiğimiz günlerde Almanya' dan iç sorunlara müdahil olan beyanların hemen hemen bir benzeri de Avrupa Birliği' nden geldi. Bu defaki tehdit de üyelik müzakerelerinin soa ermesi hususunda oldu.

Alman vatandaşı olan ve İspanya' da Türkiye' nin isteği ile Doğan Akhanlı' nın tutuklanması üzerine AB Genişlemeden sorumlu üyesi oaln Johannes Hahn bu duruma tepki gösterdi. Türkiye' ye dair izledikleri politikalarda değişikliğe gidilmesini isteyen genişlemeden sorumlu üye Hahn, "Türkiye' nin Avrupa Birliği' ndeki geleceğini soruşturmanın vakti geldi" beyanında bulundu.