Avrupa, Türkiye' nin iç sorunlarına karışarak yalnızlaştırmaya çalışmakta. Geçtiğimiz günlerde Almanya' dan iç sorunlara müdahil olan beyanların hemen hemen bir benzeri de Avrupa Birliği' nden geldi. Bu defaki tehdit de üyelik müzakerelerinin soa ermesi hususunda oldu.

Alman vatandaşı olan ve İspanya' da Türkiye' nin isteği ile Doğan Akhanlı' nın tutuklanması üzerine AB Genişlemeden sorumlu üyesi oaln Johannes Hahn bu duruma tepki gösterdi. Türkiye' ye dair izledikleri politikalarda değişikliğe gidilmesini isteyen genişlemeden sorumlu üye Hahn, "Türkiye' nin Avrupa Birliği' ndeki geleceğini soruşturmanın vakti geldi" beyanında bulundu.

TÜRKİYE'NİN AVRUPA'DAN UZAKLAŞTIĞINI İDDİA ETTİ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu' nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Süddeutsche Zeitung adlı gazeteye verdiği ropörtajda , Avrupa Birliği liderlerinin Türkye karşısında aciz kalmasını eleştirdi. “Omuz silkmek de uzun vadede siyasi bir strateji değil” diyen Hahn, "Sanırım üye ülkelerin bu tavrın ne gibi stratejik sonuçları olacağını tartışmasının vakti geldi.

AP BAŞKAN YARDIMCISI'NDAN AKHANLI AÇIKLAMASI

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkan Yardımcısı olan Alexander Graf Lambsdorff da Alman Akhanlı' nın İpsanya' da gözaltına alınmasına dair "Sadece Türkiye'deki gibi otoriter bir rejim istedi diye Interpol namuslu vatandaşları, hiçbir kontrole tabi tutmadan suçlu ilan edip gözaltına alamaz” dedi.