Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker:‘’Eğer Türkiye’de idam cezası çıkarsa Avrupa Birliği ilişkileri sonlandırılır.’’ açıklamasında bulundu.

AVRUPA KOMİSYON BAŞKANI:’İDAM CEZASI TÜRKİYE’NİN SONU OLUR’DEDİ

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker,Türkiye’de idam cezası çıkarsa Türkiye ile Avrupa Birliğinin arasındaki ilişkilerin son bulacağını açıkladı.

TÜRKİYE’DE AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİK GÖRÜŞMELERİ İÇİN İDAM KALDIRILMIŞTI

Türkiye’de idam cezası Avrupa birliğine üyelik görüşmeleri çerçevesinde 2004 yılında kaldırılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan referandum seçimleri öncesinde her gittiği yerde bu konuya değinerek eğer meclisten idam cezası çıkarsa bu kararı onaylarım dediği bilinmektedir.

GEREKİRSE İDAM CEZASI İÇİN REFERANDUMA GİDERİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan meclisten idam cezasıyla ilgili bir çalışmanın geçmesi durumunda kendisinin onaylayacağını belirtmişti. Eğer idam cezası konusu mecliste çözüme kavuşturulamazsa referanduma gidip halka sorabileceğini vurguladı.

"GÖRÜŞMELER DURDURULMASIN"

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Almanya Berlin'de öğrencilerle Avrupa'nın geleceğİ hakkından konuşan Juncker "Türkiye ile üyelik görüşmelerinin şu an durdurulması görüşünde değilim." dedi.Fakat idam cezası Türkiye'de çıkarsa Avrupa Birliği ile tüm ilişkisinin kesileceğini vurguladı.