Avrupa Birliği Komisyonunun istihdam ve sosyal işlerden sorumlu temsilcisi Marianne Thyssen, Paris Bölge Konseyinin, şantiyelerde çalışanlara Fransızca bilme şartı getirmesinin "ayırımcılık içerdiğini" söyledi.

Le Parisien gazetesinin sorularını yanıtlayan AB Komisyonu temsilcisi, bu uygulamanın AB içtihatlarına aykırı olduğunu savundu.

Thyssen, "Paris ve diğer bölgelerde kabul edilen bu uygulamanın yasal olarak ayırımcılık içerdiğini ve AB içtihatlarına aykırı olduğunu düşünüyorum. Bu tür korumacı tedbirler Fransa'nın çıkarına değil. İstihdam ile ilgili sorunları bu yolla çözemezsiniz." dedi.

Fransa'da cumhurbaşkanı adaylarının da yasak yolunda destekleyici vaatlerde bulunmasına karşı çıkan Thyssen, "Fransa'nın AB'nin bu konudaki direktifini askıya alma hakkı yok, çünkü bu serbest dolaşım ilkesi ile ilgili prensibin ortaya koyduğu bir yasa." ifadesini kullandı.

Fransa'da son olarak sağcı ve aşırı sağcı üyelerin çoğunlukta olduğu Paris Bölge Konseyi, kamu ihaleleriyle alınan inşaatların şantiyelerinde çalışanlara Fransızca bilme şartı getirilmesini kararlaştırmıştı.

Paris Bölge Konseyi ile Fransa genelinde bu yönde karar alan bölge konseyi sayısı 5'e çıkmıştı.

Fransa'da Başbakan Bernard Cazeneuve, Paris Bölge Konseyinin, şantiyelerde çalışanlara Fransızca bilme şartı getirmesine karşı çıkarken, Maliye ve Ekonomi Bakanlığı, gelen tepkiler üzerine geçen hafta kendi bünyesinde bir soruşturma başlatmış ve Hukuk İşleri Dairesinden görüş istemişti. 

Kaynak: Akşam