Washington yönetimi, Venezuela anayasasını değiştirmeyi amaçlayan Kurucu Meclisi desteklemeleri nedeniyle 8 kamu görevlisi hakkında yaptırım uygulama kararı aldı. Bu kişiler içerisinde eski Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in kardeşi Adan Coromoto Chavez’in de olduğu aktarıldı.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisinden (OFAC) yapılan yazılı açıklamaya göre, Venezuela'da “anti demokratik” Kurucu Meclisin kurulmasını destekleyen 8 kamu yetkilisine yaptırım uygulanacak.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetinin Kurucu Meclisi, ülke halkının iradesini görmezden gelen antidemokratik bir süreçle kurduğunun altı çizilen açıklamada, Meclis üyelerinin iş başına gelir gelmez, Başsavcı Luisa Ortega Diaz'ı görevinden aldığı hatırlatıldı. Başsavcı, Kurucu Meclis seçimlerinde neticelerle oynandığına ilişkin iddialar hakkında soruşturma açacağını açıkladıktan sonra görevden alınmıştı.

Ülkenin anayasasını tekrardan yazmayı ve bazı devlet kurumlarını feshetmeyi amaçlayan Kurucu Meclisi destekledikleri için yaptırım listesine alınan Venezuelalı görevlilerin isimleri şu şekilde: Adan Coromoto Chavez, Francisco Jose Ameliach, Erika del Valle Farias, Carmen Teresa Melendez, Ramon Dario Vivas, Hermann Eduardo Escarra, Tania D'Amelio Cardiet ve Bladimir Humberto Lugo.

Bu kişilerden Chavez, eski Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in erkek kardeşi olması sebebiyle dikkati çekti. Chavez, yeni kurulan Kurucu Meclisin Başkanlık Komisyonu Bakanı olarak tayin edilmişti.

ABD yönetimi, Venezuela'da anayasanın tekrardan yazılması adına 30 Temmuz’da yapılan Kurucu Meclis seçiminden sonra ülkenin Devlet Başkanı Nicholas Maduro hakkında da yaptırım kararı almıştı.

ABD'nin yaptırım listesine alınan kişilerin ülkedeki tüm mal varlıkları dondurulurken, Amerikalıların bu kişilerle ilişki kurması da yasaklanıyor.